Altsayfa
İnsanların konforlu bir yaşam sürebilmeleri; 20-22 derece sıcaklık ve %50 bağıl nem değerine sahip olan ortamlarda mümkün olabilir.Kış aylarında dış ortam sıcaklıkları 20 derecenin oldukça altında seyreder. Yaz aylarında ise hava sıcaklıkları 20 derecenin oldukça üstündedir. Isı bir enerji türüdür ve termodinamiğin 2. Yasası gereği ısı; yüksek sıcaklı ortamdan düşük sıcaklı ortama transfer olur. Bu nedenle yapılarda; kışın enerji kayıpları, yazın ise istenmeyen enerji kazançları meydana gelir.
 
Yapılarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapılan işleme ısı yalıtım denir. Teknik olarak, ısı yalıtımı, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçişini azaltmak için uygulanır.
 

Isı yalıtımı yaparak binanın ömrünü uzatmak, kullanıcıya sağlıklı, konforlu, mekanlar sunabilmek ve bina kullanım aşamasında yakıt ve soğutma giderlerinde büyük kazanım sağlamak mümkündür.

Yalıtım

Isı yalıtımı sıcaklığı ayarlar ve korur. Isınarak yükselen sıcaklık azaldıkça aşağı doğru düşmeye başlar. Bu sırada direnç azaldığı için ısı akışı hızlı olur; büyük ısı kayıpları oluşur. Sıcak ve soğuk hava giriş ve çıkışlarında Isı Yalıtımı önemlidir. Çünkü ısı kayıplarında bina da zarar görmektedir. Isı yalıtımı artık hem ekonomik tasarruf için, hem binayı korumak için hem de binanın değerini artırmak ve çevreyi korumak için bir ihtiyaçtır.

Isı Yalıtım Yönetmeliğine uygun Enerji Kimlik Belgesi alınarak yapılan yeni binalarda ısı izolasyonu uygun şekilde Isı Yalıtımı sağlanmıştır

Bu şekilde yapılmış ısı yalıtımında ısıtma ve soğutmada /40-60 gibi bir tasarruf yapılır. Bazı insanların pahalı olarak gördükleri bu ısı yalıtımında masrafı 3 yılda amorti etmektedir. Dolayısıyla yalıtım binayı dış etkenlerden korurken olabilecek masraftan da kurtarmaktadır.

Yalıtım
farklı farklı gerçekleşmektedir. Örneğin ses yalıtımı, yangın yalıtımı, ısı yalıtımı, su yalıtımı gibi farklı yalıtımlar da söz konusudur. Isı yalıtımı konfor sağladığı gibi tasarruf da sağlar.  Su yalıtımı ise rutubet gibi olumsuzluklardan korur. Su yalıtımı aynı zamanda binayı dış cepheden sararak mantolama yapıp binanın erozyona uğramasını engeller. Aynı zamanda yalıtımsız binalara nazaran yalıtımlı binada pencere önleri gibi yerler sıcak olur.

Yalıtım
malzemeleri önemlidir. Bunlar niteliğine, işlevine ve ekonomik yönlerine göre çeşitlilik gösterir. Bunlar EPS(Gri),XPS, Taş yünü, EPS( beyaz) gibi çeşitlerdir.

EPS tipi yalıtım malzemesi en ekonomik en kullanışlı olandır.

Ancak ısı yalıtım levhalarının performansları çok önemlidir. Bu yüzden binalara mantolama yapmadan yaptırmadan önce ürünlerin iyice araştırılıp karşılaştırılması gerekir. Aynı zamanda her yalıtım malzemesinin ürün standardının belgesi olması gerekir.

Yalıtımda ısıtma ve soğutma işlemi için öncelikle enerji tüketimine dur demek gerekir. Yani masada sizi bekleyen çayınızın soğuması, suyunuzun da ısınmasında enerjinin niteliğinin kalıcı olmadığını gösterir. Bu yüzden yalıtım konusunda ısı geçişlerine dikkat edilerek yapılması gerekir. Olagelen sıcak ve soğuk akımları düşünülerek yalıtımda malzemeler ona göre seçilip tesisatın döşenmesi gerekir.

Isı yalıtımının enerji tasarrufuna yaptığı katkı büyüktür. Az enerji ile uzun süreli kaliteli ısınma yalıtımla olmaktadır. Yalıtımlı binada yaşam sürdürenlere konforlu, sağlıklı yaşam sunmaktadır.