Altsayfa
Enerji kimlik belgesi asgari olarak binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

2009'da yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'nin bir parçası olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulaması, 1 Ocak 2011'den itibaren uygulanmaya başladı. 
 
Belgede iyi bir sınıflandırmaya sahip olmak isteyen binalar için ise tek çözüm ISI YALITIMI. 
 
Yasa kapsamında 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılacak yeni binaların ruhsat alabilmeleri için EKB almaları  gerekmektedir. Mevcut binalarda ise EKB alımı için 2017 yılına kadar süre tanınmıştır. 
 
Alım – satım ve kiralama gibi durumlarda bu belge istenecek ve EKB belgesinde üst sınıfta çıkan binalar EKB belgesi olmayan veya alt sınıfta çıkan binalara göre daha yüksek doğalgaz, elektrik, su faturası ödeyeceklerdir.
 
EKB uygulaması emlak piyasasında belirleyici bir kriter olacak. Belgenin konut alım satım ve kiralamalarında gösterilmesi zorunlu hale getirilirse, insanlar aldıkları evin sadece bina özelliklerini değil, enerji maliyetlerini de hesaplayabilecek ve buna göre karar verecek. Isıtma, soğutma, sıcak su ve aydınlatma için enerji tüketimleri görülebildiğinden, kimlik belgesine göre binalardaki konut fiyatlarının da etkilenmesi bekleniyor. Yalıtımsız binalara artık her konuda fazla tüketen, fazla masraf çıkartan binalar olarak bakılacak ve değerleri azalacak. Belgesi olmayan ya da düşük enerji sınıfına sahip evler, kiralama ve satın almada tercih edilmeyecek. Binanın ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğunu ve ısıtma, soğutma, aydınlatma için ne kadar para harcanması gerektiğini gösteren Enerji Kimlik Belgesi'nin bu nedenlerle konut fiyatlarını da etkileyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.